Jak działa legalny skup pojazdów?


Właściciele starych lub pokolizyjnych pojazdów często zastanawiają się nad tym, w jaki sposób mogą pozbyć się drogiej w naprawie maszyny. Jedną z dostępnych na rynku możliwości jest między innymi udanie się do skupu samochodów, gdzie można zostawić uszkodzone auto jako złom, nie przejmując się jego dalszymi losami. Czym jednak są stacje demontażu pojazdów oraz dlaczego to właśnie tam można bezproblemowo zostawić stary czy uszkodzony samochód?

Podstawy prawne do wypłaty pieniędzy za oddanie auta

pokwitowanieKażdy legalnie prowadzony skup aut zyskuje prawo do tego, by na terenie prowadzenia własnej działalności składować części oraz pozostałości po uszkodzonych pojazdach. Oczywiście wcześniej taka działalność musi zostać oficjalnie zgłoszona i postępować zgodnie z ustawami dotyczącymi środowiska oraz recyklingu pojazdów. Tylko wtedy stacja demontażu uzyska możliwość wystawiania dokumentów, informujących o zezłomowaniu pojazdu, jakie w późniejszym czasie trafiają do urzędu. Właściciel, zbywający samochód właśnie w ten sposób, otrzymuje od skupu gotówkę, obliczoną wedle obowiązującej stawki, mnożonej przez wagę auta. W przypadku niedowagi bądź złomowania niekompletnego pojazdu, odliczana jest kwota obciążająca klienta, poza sytuacją, kiedy samochód uległ wypadkowi.

Skup samochodów, a sprzedaż używanych części

W ramach recyklingu pojazdów, stacja demontażu podejmuje się rozłożenia go na części pierwsze i wydobycia wszystkich elementów, jakie nadają się jeszcze do dalszej eksploatacji. Wszelkie części, zarówno te mechaniczne, jak i wyposażenie wnętrza, są później wystawiane na portalach ogłoszeniowych. W ten sposób właściciele tego samego modelu mogą w niskiej cenie nabyć używaną część, jaka jeszcze może im długo posłużyć. To, że dany mechanizm sprzedawał właśnie skup samochodów wcale nie musi oznaczać, iż szybko się on zepsuje. Obowiązkiem stacji demontażu pojazdów jest dokładne sprawdzenie każdej części oraz jej żywotności, zanim trafi ona na aukcję. Poza tym w większości przypadków udzielana jest tak zwana gwarancja rozruchowa, w razie gdyby kupiony element nie pasował bądź okazał się uszkodzony.

Decydując się na sprzedaż pojazdu w skupie aut, należy sprawdzić czy aby na pewno działa on legalnie. Podczas zdawania samochodu, wszystkie dokumenty od niego muszą zostać unieważnione, a w biurze powinien zostać wystawiony dokument, poświadczający zezłomowanie pojazdu. Tylko w ten sposób właściciel będzie w stanie całkowicie wyrejestrować auto, jednocześnie odzyskując pozostałą część składki ubezpieczeniowej.

Zainteresowany? Zapraszamy do kontaktu.

Kontakt


ul. Targowa 6,
62-270 Kłecko

Stacja demontażu
pojazdów nr 126

Skup aut
692 457 057

Sprzedaż części
885 851 717

biuro@autokasacjaklecko.pl