Autokasacja Kłecko

Szrot samochodowy – źródło tanich i sprawdzonych części


Właściciele pojazdów doskonale wiedzą, jak sporym wydatkiem jest zakup nowych części do swojego samochodu czy motocykla. W wyniku eksploatacji bądź kolizji niektóre podzespoły wymagają wymiany. Nie zawsze muszą one być fabrycznie nowe, gdyż te używane w większości przypadków sprawdzają się w swojej roli, a przy tym pozwalają dosyć sporo zaoszczędzić na naprawach. Używane komponenty można znaleźć na portalach z ogłoszeniami i w sklepach, jednak najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie udanie się na szrot.

Czy części kupowane na szrotach są sprawne?

części samochodowe zamienneNie każdy ma świadomość tego, skąd biorą się części na szrotach samochodowych, a tym samym nie zdają sobie sprawy o ich wysokiej jakości. Szrot samochodowy pozyskuje podzespoły z zakupionych wcześniej samochodów, które z różnych przyczyn zostały sprzedane przez ich właścicieli. Najczęściej na szroty trafiają samochody, które miały uszkodzony silnik bądź skrzynię biegów, a ich naprawa przewyższała koszta całego samochodu. Taki pojazd z reguły jest złomowany, jednak wcześniej trafia na szrot, gdzie specjaliści wyjmują sprawne, czasami dopiero co zamontowane części.

Szroty samochodowe z reguły dysponują komponentami do każdego modelu pojazdu, chyba że specjalizują się w konkretnych markach. Pracownicy szrotów są znawcami motoryzacji, dlatego błyskawicznie są w stanie odszukać część oraz doradzić przy zakupie pozostałych elementów samochodu. Każdy z podzespołów auta, zanim trafi na sprzedaż, w większości przypadków jest sprawdzany, aby mieć pewność, że działa bez zarzutów. Niektóre szroty, żeby dodatkowo zapewnić klienta o sprawności części, wystawiają również kilkudniowy okres gwarancji na czas zamontowania komponentów we własnym aucie.

Jakie części samochodowe można kupić na szrocie?

Stacje demontażu pojazdów są w stanie sprowadzić w ciągu jednego dnia nawet kilka samochodów. W wielu przypadkach z zewnątrz pozostają one nienaruszone, dlatego fachowcy wyciągają z nich takie komponenty jak zderzak, reflektor czy maskę. Zazwyczaj wyglądem nie odbiegają one od nowych produktów, natomiast różnica cenowa jest już zauważalna. Do pozostałych części, które można zakupić na szrocie, należą między innymi drzwi, fotele (kierowcy, pasażera oraz kanapa), miska olejowa, a także skrzynia biegów czy nawet silnik. Można również bezproblemowo znaleźć sprawny alternator, szyby i wiele innych podzespołów.

Nie na każdym szrocie można znaleźć poukładane części. Niektóre firmy wymagają od swoich klientów wcześniejszego zapoznania się z produktem i odszukania go samodzielnie. Nasz szrot samochodowy w Poznaniu działa natomiast na korzyść klienta – specjaliści zawsze pomogą odnaleźć części do konkretnego modelu auta i parametrów jego silnika, bez względu na to, czy auto ma silnik benzynowy, czy diesla. Tym samym klient nie traci cennego czasu, a oprócz tego ma gwarancję, że zakupiona część została odpowiednio dopasowana do jego samochodu.

Zalety zakupu części na szrotach samochodowych

tarcza hamulcowa wymiana

Powodów, dla których warto udać się na szrot po części, jest wiele. Przeważającą korzyścią jest jednak cena – komponenty są nie tylko tańsze od oryginalnych części, ale również ich zamienników, a różnica może wynosić nawet 4/5 wartości danej części. To spora ulga dla portfela właściciela samochodu. Osoby, które dokonują zakupu na szrotach samochodowych, wspierają również ochronę środowiska. Podzespoły wykorzystywane są po raz kolejny, dlatego nie ma potrzeby ich wcześniejszej utylizacji, a tym samym produkcji nowych.

Szroty samochodowe znacznie zyskują w oczach kierowców i mechaników głównie ze względu na szeroki asortyment produktów. Na szrotach znajdzie się części do różnych modeli aut, a co ciekawe, w wielu przypadkach dostępne są również podzespoły, których nie da się kupić ani zamówić w sklepach. Jest tak dlatego, ponieważ producenci często łączą ze sobą kilka komponentów, aby ułatwić ich montaż. Niemniej jednak zdarzają się sytuacje, w których uszkodzony zostanie wyłącznie pojedynczy element i wówczas, aby uniknąć konieczności kupowania skompletowanego produktu, warto udać się na szrot.

Należy mieć świadomość, że dla bezpieczeństwa kierowcy oraz pasażerów, niektóre z podzespołów powinny być kupowane nowe. Dotyczy to między innymi poduszek powietrznych, przewodów spalinowych, klocków hamulcowych, a także przegubów układu kierowniczego. Pozostałe elementy samochodu, które wymienia się regularnie, mogą zostać zakupione na szrotach. Nasza firma prowadzi również sprzedaż wysyłkową, co oznacza, że komponenty można zamówić wygodnie bez wychodzenia z domu.