Samochód niezdatny do jazdy ze względu na swój wiek czy stopień eksploatacji, często oddaje się na złomowisko. Unika się w ten sposób wielu opłat związanych z utrzymaniem pojazdu, a sam właściciel auta może liczyć na ciekawe korzyści. Cały proces złomowania samochodu jest bardzo prosty i wiele firm oferuje szerokie wsparcie w tym zakresie. Istotne jest jednak, aby wybierać wyłącznie złomowiska, które funkcjonują legalnie.
Firmy, które działają w sposób legalny, mają zezwolenie na prowadzenie działalności od marszałka województwa. Takie złomowiska dają swoim klientom sporo korzyści w porównaniu z zakładami, które funkcjonują wbrew prawu. Nieco inaczej wygląda również cały proces złomowania. W przypadku legalnych firm można go podzielić na kilka etapów:
Należy pamiętać, że właściciel samochodu musi zachować ciągłość ubezpieczenia OC swojego pojazdu. Jeżeli na złomowisko oddaje się pojazd, który nie ma opłaconych składek, wówczas podczas weryfikacji w Wydziale Komunikacji urzędnik, który odkryje brak ubezpieczenia, zgłosi to do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który nałoży wysoką karę grzywny.
Do stacji demontażu pojazdów można przekazać każdy pojazd bez względu na jego markę, model czy stan techniczny. Nie ma znaczenia także stan samej karoserii. Zarówno samochody powypadkowe, jak i wyłącznie z kilkoma uszkodzonymi komponentami mogą zostać zezłomowane. Pojazdy w lepszym stanie będą drożej wyceniane przez stacje demontażu. Przekazać samochód może tylko jego właściciel lub osoba, która została do tego upoważniona odpowiednim dokumentem.
Jest kilka sytuacji, w których najczęściej właściciele samochodów decydują się na ich zezłomowanie. To między innymi szkoda całkowita, do której dochodzi podczas wypadków drogowych, a także brak możliwości sprzedaży auta ze względu na jego stan techniczny lub wiek. Co więcej, niektórym osobom nie opłaca się utrzymywać samochodu, który jest niezdatny do ruchu, a nikt go nie chce kupić – w takim wypadku również lepiej jest zezłomować samochód, a przy tym uzyskać interesujące benefity.
Dla niektórych osób złomowanie pojazdów to ostateczność jednak, wbrew pozorom, zdarza się, że przekazanie samochodu do stacji demontażu aut jest korzystniejsze od próby jego sprzedaży. Warto mieć na uwadze, że większość złomowisk odkupuje pojazdy od swoich klientów bez względu na ich stan – firmy są w stanie zaoferować naprawdę korzystne sumy oscylujące w granicach kilkuset złotych, nie zwracając uwagi na wgniecenia czy zarysowania. W przypadku starszych samochodów może to być nawet wysoki ułamek ich wartości. Pieniądze otrzymuje się od ręki, bez zbędnego czekania.
Nie bez znaczenia jest wspomniana wcześniej polisa OC – zakończenie jej wcześniej to również dodatkowe kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. Ponadto, właściciel nie musi przejmować się przeprowadzaniem przeglądu technicznego, gdyż stacja odbierze auto nawet bez aktualnego dokumentu. Etap odbioru samochodu od klienta jest szybki i przyjemny, a dodatkowo zazwyczaj bezpłatny. To w geście firmy leży zorganizowanie przewozu uszkodzonego samochodu, dlatego właściciel auta nie ponosi żadnych kosztów. Nasza firma, która przeprowadza złomowanie pojazdów, za darmo odbierze samochód z Poznania oraz całego województwa wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
Zawsze należy pamiętać, że złomowanie powinno odbywać się na legalnych stacjach demontażu pojazdów. Oferty firm działających niezgodnie z prawem mogą być korzystniejsze pod względem finansowym, jednak jest to niewielka różnica, która może wygenerować spore konsekwencje. Nielegalne złomowiska nie wystawiają zaświadczeń, a tym samym nie ma możliwości wyrejestrowania samochodu. Co więcej, takie firmy wbrew zapewnieniom mogą nie zezłomować auta i będzie ono cały czas zarejestrowane na osobę przekazującą auto.